Merhabalar bu yazımda sizlere doğal taş uygulama tekniklerini ve püf noktalarını anlatmaya çalışacağım.
Öncelikle taş duvarlar için kullanılan doğal taş patlatma ürünlerini inceliyelim. Ürünler farklı konseptte üretilirler;
1-File Üzerine Dizilmiş Doğal Taşlar

2.3cm x 4.8cm Fileli Doğal Taş Mozaik 

2-Filesiz Doğal Taşlar

Filesiz Büyük Ebat 7cm x Boy Serbest Doğal taş

Dekoratif Doğal Taşlar fileli ve filesiz olarak üretilirler. Genellikle ebatları kesilip küçültülmüş (Kibrit kutusunun yarısı kadar) olan doğal taşlar filelere belirli tekniklerle dizilir ve ortalama 30cm x 30cm ebatında plakalar halinde üretilir. Diğer ebatı büyük olan taşlarda her hangi bir fileleme işlemi yapılmaz.
Doğal Taşlar genelde birbirine geçmeli (kilit taş) karolar halindedir. Uygulanırken herhangi bir derz boşluğu bırakılmaz. Duvara uygulamak için sadece arkasına yapıştırıcı sürüp yapıştırmak yeterlidir. Doğal taşları duvarınıza uygularken dikkat edilmesi gereken, en iyi ustaların bile çoğu zaman yapmış olduğu hatalardan bahsetmek ve bunlara dikkat etmenizi istiyorum.

DUVAR ÖLÇÜSÜNÜ ALMAK
Doğal Taşları uygulayacağınız duvarınıza kaç metrekare(m2) doğal taş almanız gerektiğini bilmiyorsanız (hesaplıyamıyorsanız) şimdi hemen bir metre kapın ve beraber hesaplıyalım.
Şimdi duvarınızın soldan sağa ölçüsünü metre ile ölçüp not alıyoruz. Örneğin : 300 cm  aynı işlemi uygulayacağınız alanın yükseklik ölçüsünü alarak devam ediyoruz. 240 cm. Bu ölçüleri (yükseklik, genişlik) birbiri ile çarptığımızda alanımızı metrekare cinsinden hesaplamış oluyoruz.200 cm = 2 metredir hesap makinesine yazarken 200 değilde 2.00 olarak yazmalısınız  2.40m x 3.00m =7.20 m2
Bu duvarımızın net ölçüsü doğal taş uygulama yaparken kesim işlemleri yapacağımızdan her zaman ölçünüzden fazla taş almalısınız.Artmazsa yetmez:)

HAZIRLIK
Doğal taşları uygulayacağımız duvarımız stabil ve düzgün olmalıdır. Eğer boyanmış bir duvar ise yapıştırıcınızın duvarınıza tam tutunma sağlaması için boyasını kısmen de olsa spatula yardımı ile kazımalısınız.
Eğer duvarınız güneş gören bir duvar ise yapıştırıcınızın daha iyi priz yapması için duvarınızı önceden sünger yardımı ile ıslatmalısınız.Aksi taktirde toz yapıştırıcı (kalekim) kuruyup yanacak asıl olan mukavemetini kaybedecektir.

RENK KOMBİNESİ
Doğal Taşlar paketler halinde satılmaktadır. Ve doğal taşlar yapısı gereğince renk tonlarında farklılık gösterebilir. Aldığınız doğal taşları duvarınıza uygulamadan önce renk dağılımını göze hoş gelecek şekilde ayarlamak için, bütün taşları paketlerinden çıkartıyoruz. ve düz bir zemine seriyoruz.Kimi taşlar açık renkte kimi taşlar koyu renkte olabileceğinden renk uyumları en fazla olan plakaları yan yana getirip homojenize renk tonumuzu yakalıyoruz.
Doğal taşları paketlerinden çıkardıktan  sonra düz bir zeminde en az yarım saat dinlendiriyoruz.

YAPIŞTIRMA
Doğal Taşları duvarınıza yapıştırmak için toz yapıştırıcıları ve mermer silikonunu kullanabilirsiniz.
Önemli : Toz yapıştırıcıları hazırlarken su dolu kabın içine toz yapıştırıcımızı yavaş yavaş ileve ediyoruz kıvam alıncaya kadar karıştırıyoruz. Yani toz yapıştırıcının üzerine su koyup karıştırmıyoruz tam tersi suyun içerisine toz yapıştırıcıyı ilave ediyoruz ki topaklanma olmasın ve yapıştırıcımız homojen bir şekilde kıvam alsın.
Yapıştırıcımızın kıvamı çok sulu olmamalıdır. Acık renkli taşlarda mutlaka beyaz toz yapıştırıcıları tercih etmelisiniz.

UYGULAMA
Hazırlamış olduğumuz toz yapıştırıcımızı taraklı mala yardımı ile duvara sürüyoruz.Ve Fileli Doğal taş mozaiklerimizin arkasına da yapıştırıcımızı taraklı mala yardımı ile sürüp yapıştırıcının filelerin arasından taşa nüfus etmesini sağlıyoruz.Duvarımıza yapıştırıyoruz.
İkinci plakayı koyduğumuz plakanın yanına getirip kilitli yerlerini birbirine geçiriyoruz ve arada hiç boşluk kalmayacak şekilde sıkıştırıyoruz.

KESİM
Kesim gereken yerlerde doğal taşları el taşlama makinesi ile ( mermer kesme diski ) kullanarak kesebilirsiniz.(DİKKATLİ OLUN)